Bevezetés
A jó bornak is kell a cégér. De vajon így van ez a sörrel is? A mai világban már annyira hozzá vagyunk szokva ahhoz, hogy valami mesterkélt üzenetet üzenetet próbálnak meg eljuttatni hozzánk, amik nem is kapcsolódnak közvetlen a termékhez vagy szolgáltatáshoz. A a megfelelő grafikai világ, szöveg és címke használat mind olyan üzenetet közvetít számunkra, amik reflektálnak egy bizonyos réteg igényeire, vagy önmagunkról alkotott képünkre. Amerika marketing szemmel nézve a világ közepe. Így van ez a sörmarketinggel is. A mostani értelemben vett sörmarketing kezdete a szesztilalom végén kezdődött. Az 1920-as évekig nagyüzemben sört gyártó cégek a tilalom elindulása után különböző irányt vettek, ezek közül az egyik a soft drink gyártás volt, amihez a rendelkezésre álló édes malátalé nyújtott komoly hátországot, de ezzel párhuzamosan sok cég az üvegpalackok gyártásának tökéletesítését vette célba.
Sör reklámok
Sörmarketingnek szüksége van reklámra ha sikeres akar lenni, és piaci részesedést akar szerezni. A márkának egyszerre kell lennie másnak és jobbnak. Azonosítsuk versenytársainkat, társítsunk hozzájuk személyiséget. Reklám alapján pozícionáljunk. Térképezzük fül a sörpiac helyzetét, hogy igazán kreatív kampány üzenetet tudjunk megfogalmazni. Az ha reklámüzenet, hogy "best" az nem egész jó, hiszen mindenki ezt fogja mondani a saját termékéről.
Trendek
A sörrel kapcsolatos felmérések rámutattak, hogy a sörgyáraknak megérné egy kis figyelmet szentelni a nőkre, hiszen a megkérdezettek 50%-a vásárol és rendszeresen fogyaszt sört. Az erősebbik nem ezzel szemben sokkal inkább impulzusvásárlók: többet és gyakrabban váltogatják a márkákat. Alapvetően befolyásolják a pillanatnyi akciók és leárazások. 76 százalékuk 2-5 márkát is kipróbál évente. Az sör mint iparág megközelítőleg közvetlenül 1700 embert, közvetve pedig 26 000 főt foglalkoztak, és 2011-ben közel 61 milliárd adó fojt be. A kutatás szerint a sörágyárak érdemesebb lenne új vásárlóréteget megszólítania, a hagyományos 25-35 év közötti férfiakból álló célcsoporttól.
Sokak örömére, de még többet bánatára, elszomorító, hogy Magyarországon az egy főre jutó alkoholfogyasztás csökkenő tendenciát mutat. Míg 1990-ben 1 fő éves alkoholfogyasztása meghaladta a 100 litert, addig 5 év múlva, már "csak" 74,6 liter volt, napjaikra kicsit több mint 66 liter az átlag. A csökkenés ellenére, a KSH mérése szerint a szeszesitalok közül még mindig a sör a legnépszerűbb.
Máté